"Street dans", dans kulüpleri
ve geleneksel dans stüdyolarının dışında, "Sokaklarda" ortaya çıkan bir dans türüdür.
 
Street dans, hip hop, break dance, jazz, funk, locking, popping, wacking, vogueing, krump, house dance, dancehall gibi dans stillerini bir araya getirir. İfade gücü ve dansçıların gerek kendi aralarında, gerekse seyredenlerle güçlü bir iletişim kurabilmesi en önemli özellikleridir.  
     
1970'lerde ilk örnekleri ABD'de görülmeye başlayan street dans, günümüzde bütün dünyaya yayılmış ve popüler gençlik kültürünün önemli bir parçası haline gelmiştir.  
     
Michael Jackson, Janet Jackson, Paula Abdul, Madonna, Run DMC, Beyonce gibi ünlüler, street dans'ın öncüleri olmuşlardır
     
 
     
MTV, MCM ve FOX gibi büyük televizyon kanallarında gösterilen video klipler ve MTV America's Best Dance Crew, So You Think You Can Dance, Britain Got Talent gibi dans yarışmalarında yoğun olarak street dans koreografileri sahnelenmektedir. JabbaWockeez grubunun kazandığı MTV'nin popüler dans yarışması America's Best Dance Crew 1.Sezonun finali "Street Dans'ın Gelişimi" temasını işlemiştir. İnternet
ve özellikle youtube ile dans videolarına ulaşımın iyice kolaylaşması sayesinde dans severler bütün yenilikleri kolayca takip edebilmektedir.
     
Türkiye'de street dans, 80'lerin break dance fırtınası ile filizlenmiş, 90'larda özel radyo ve televizyonlar ve nihayetinde 2000'lerin internet dünyası sayesinde yayılmış, günümüz gençliğinin dans kültürü haline gelmiştir.
     
     
Günümüz gençliğinin özgürlüğüne olan düşkünlüğü, street dans'ın doğasında olan özgürlükçü tavır ile tam olarak örtüşmektedir.
Bugün bir çok üniversitemizin street dans toplulukları ile Türkiye genelindeki çeşitli profesyonel ve amatör dans grupları çalışmalarını başarıyla sürdürmektedir.
Dans severlerin gösterdiği ilgi, önemli dans stüdyolarının street dans sınıfları açmalarını sağlamıştır.
Popüler sanatçılarımızın sahnede, video kliplerinde ve televizyonların yarışmalarında street dansçılara yer vermeleri, dansın ülkemizdeki gelişimini hızlandırmıştır.